Kdepak, nejsme nijak napojení na výrobce elektřiny. Spotřeba elektrických zařízení nás trápí zrovna tak, jako většinu našich zákazníků a i našim cílem je držet náklady na provoz co nejníže. Přesto víme, že byť vypadá „cyklování" oběhu vody lákavě, bylo by možné díky němu ušetřit, doporučit se rozhodně nedá.
Vedou k tomu 3 základní důvody
1) Zvýšená tvorba povlaků a usazenin
V biologicky živém prostředí jezírka vodním sloupcem neustále putují nejrůznější částice - kousky řas, listů, kořenů, slepence prachu a kalu, jinými slovy drobná organická hmota. Tento neustále se tvořící odpad putuje, díky podélné cirkulaci vody, od jedné krátké strany jezírka k té protější. Protože nic není úplně dokonalé, tak se nečistoty v malé míře také vrací zpět a dostává se znovu do proudu, než je nasán sáním na dně nebo hladině a dostane se konečně do filtru, kde se jeho větší část zachytí. Vodním sloupcem tedy neustále „něco" putuje, a protože voda proudí 24 hodin bez přestávek, sedimentuje tento odpad pouze minimálně. V momentě, kdy se ale z důvodu úspory vypne čerpadlo, které zajišťuje pohyb vody, všechen tento odpad začne usedat na dno i stěny jezírka. Sedimenty se potom tvoří v závislosti na délce vypnutí, a protože proud ze znovu zapnutého čerpadla pak není schopný usazeniny opět zvednout a dostat do vodního sloupce, nánosy postupně v jezírku narůstají. Na nich se po krátké době objeví řasy, snižuje se kvalita vody, přibývají nechtěné bakterie rozkládající organický odpad a takové jezírko v lepším případě trpí opakujícími se problémy.
2) Problémy s volnou řasou - zelenou vodou
Volná řasa se ve vodním sloupci neustále tvoří. Má k tomu všechny předpoklady - světlo i živiny a UV lampa, která je součástí jezírkové techniky zničí pouze tu řasu, která ní spolu s vodou proteče. Zcela čistého sloupce vody (dokonalé průhlednosti) se dosáhne pouze tím, že vzhledem k objemu vody správně zvolíme výkon UV lampy a také čerpadla, které přes ni, tak dlouho žene vodu až dojde k jejímu uplnému vyčištění. Takže nejpřesnější označení funkce UV lampy u jezírka je to, že drží volnou řasu „na uzdě", protože vodní sloupec se od ní čistí nepřetržitým průtokem vody kolem UV zářiče, zatímco řasa v jezírku neustále dorůstá. Čisté vody je tedy dosaženo nepřetržitým během celého systému a vypínáni UV lampy, čerpadla nebo obojího vede vždy k potížím s průhledností sloupce vody. Jednoduše řečeno řasa stihne ve vodě více narůstat, než ji stačí přerušovaná cirkulace vody přes UV lampu likvidovat.
3) Omezení fungování biologického čištění vody
Ať už zvolíte pro čištění vody v jezírku jakýkoliv druh filtrace, k biologickému rozkladu látek, které v jezírku nepřetržitě vznikají, může každý filtr využít pouze činnosti bakterií, které tyto látky rozkládají. Jiná cesta pro jezírka neexistuje. Aby mohly filtrační bakterie co nejefektivněji a v dostatečném množství ve filtru „pracovat", potřebují k tomu nejen co největší plochu pro osídlení, ale také neustálý přísun živin (čpavku, dusitanů, uhlíku), ale i kyslíku, minerálů a ostatní spousty látek, které se ve vodě vyskytují. Vypínáním čerpadla a tudíž i přísunu všech těchto látek do filtru s bakteriemi není možné nikdy dosáhnout 100% výkonu filtrace, protože část bakterií během doby vypnutí uhyne, případně se potřebný počet vůbec nevytvoří. Ale nejen to. Vypnutím čerpadla ustane také pohyb vody v celém jezírku a to samé potom platí i pro bakterie osídlující všechny dostupné povrchy pod vodní hladinou celého jezírka. I tyto bakterie jsou nutné pro celkové čištění a kvalitu vody a i těmto bakteriím vypínání při nejmenším nesvědčí.
Datum poslední revize a doplnění: