Zkušený chovatel to pozná okamžitě. Stačí mu letmý pohled na ryby v jezírku, když prochází kolem. Ryby, místo aktivního pohybu ve vodním sloupci, „visí" u dna nebo naopak pod hladinou, nereagují na pohyb, nesjíždí se ke kraji jezírka v očekávání krmení. Něco se děje, ale co? Při bližším pohledu mají jedinci, kteří jsou na tom nejhůř, přitažené prsní ploutve k tělu, strnule zírají před sebe. Není divu, že i méně zkušený chovatel, který změnu v chování ryb zjistí až při krmení, začne podléhat panice. Majitel jezírka se začne chovat stejně jako v podobných situacích každý - pudově. V dobré víře chce něco udělat hned a rychle vrátit chování ryb zpět do původního stavu.
V této chvíli se udělá nejvíce chyb. Původní panika se začne mísit s chladným uvažováním a chovatel přemýšlí nejen, jak vše vyřešit rychle, ale také, jak to udělat jednoduše - nejlépe něco do vody nalít nebo nasypat a bude vyřešeno. Takže rychle k počítači, kde se mu objeví různá diskuzní fóra s různými zaručenými radami. S žádostí o pomoc se nešťastník často obrací na souseda (chodí chytat ryby, tak tomu musí rozumět), jiného chovatele a až nakonec volá do odborné firmy. Mimo poslední varianty pomoci mu však každý radí něco jiného, na internetu se hledání podobá situaci, když Vás píchá v boku a snažíte se podle těchto příznaků zjistit, co Vám je (zjistíte, že trpíte asi všemi onemocněními, co jen existují). Pokud se pokusíte určit původce zvláštního chování ryb sami, první laické diagnózy nejčastěji zní asi takto: Dosedly mi na jezírko kachny a zavlekly mi tam - plísně, parazity nebo nebezpečné bakterie. Případně - soused mi tam asi vylil nějakou neznámou látku a ryby otrávil nebo mi něco do vody zanesly žáby, atd.
Kdybychom shrnuli úvod problematického chování ryb v jezírku, každý z nás se po jeho zjištění chová a jedná dosti zbrkle. Ve stresu obvykle chybuje jak v diagnóze, tak v odstraňování příčin i léčbě. V následujících řádcích nabízíme přehled nejčastějších chyb a alespoň obecné návody na řešení. Předem zdůrazňujeme, že konzultace s odbornou firmou je vždy nezbytná.
Časté chyby při zjištění podezřelého chování ryb
Co udělat nejdříve?
1) Snažte se uklidnit a nepanikařit. Zkuste logicky a racionálně sami přijít na příčinu, kterou Vám pak potvrdí nebo vyvrátí oslovení odborníci. V drtivé většině případů držíte klíč k řešení právě jen Vy a ve stejné drtivé většině případů, stojí za potížemi nějaká Vaše chyba! Nehledejte příčinu v okolí nebo vnějších vlivech (nepřející soused, vodní ptáci, žáby, atd.). Je to sice jednoduché, rychlé, ale věřte, že prvnotním zdrojem problémů bývá nejčastěji nějaká Vaše chyba. Přiznejte si to a o to rychleji můžete začít pracovat na nápravě.
2) Nejprve zjistěte parametry vody v jezírku. Pomocí orientačních testovacích papírků (QuickStick 6in1) potvrdíte nebo vyvrátíte zvýšenou úroveň dusitanů (NO2), dusičnanů (NO3), případně uhličitanové tvrdosti vody (KH) nebo pH. Speciální nebo rozšířenou sadou testů potvrdíte nebo vyvrátíte přítomnost čpavku (NH3).
3) Sami přemýšlejte, od kdy problémové chování začalo nebo opačně, kdy se naposled ryby chovaly normálně. Co jste od té doby udělali nebo začali dělat kolem jezírka jinak? Nezměnilo se něco? Nedopouštíte vodu z jiného zdroje? Nekrmíte jinak nebo jiným krmivem? Věnujete se údržbě jezírka jako obvykle? Čistíte filtry stejně pravidelně? Nepřidávali jste do jezírka nové ryby? A tak dále. Nepodceňte ani malé změny a pamatujte, že nejvíc toho o Vašem jezírku víte právě Vy.
4) Nejtěžší a zároveň nejdůležitější je stanovaní příčiny. Pokud se to podaří, cesta k nápravě může být rychlá.
5) V případě úhynu některých ryb nebo pokud vidíte, že jejich konec je neodvratný, dejte je do PVC sáčku i s vodou z jezírka a dopravte je do nejbližšího Státního veterinárního ústavu (SVÚ), kde stanoví příčinu úhynu, vyšetří ryby na přítomnost parazitů a v případě bakteriálního onemocnění provedou kultivaci bakteríí a jejich citlivost na antibiotika. S volbou kontrétního přípravku Vám pomůžeme my nebo Váš veterinář. Nemůžete-li ryby doručit neprodleně, uložte je do chladna do doby, než to bude možné - ne do mrazáku. Počítejte s tím, že výsledky vyšetření budete mít k dispozici za 3-5 pracovních dnů, proto rychlost dodání ryb je v těchto případech základním předpokladem záchrany ostatních ryb v jezírku.
6) Ke konzultaci u odborné firmy si připravte tyto údaje
Co určitě nedělat
Čím to, že zdravé ryby náhle onemocní nebo ztratí vitalitu?
Otázka, která Vás při pohledu na jezírko s rybami, které mají potíže, napadne jako první.
Když pomineme problémy, které způsobila špatná kvalita vody, každé bakteriální, virové, plísňové nebo houbové onemocnění, potřebuje spouštěč. Spousta vyjmenovaných původců nemocí se v různé míře ve vodě s rybami stále vyskytuje. Občas se v neškodné koncentraci objeví i na těle zdravých ryb, aniž by jim nějak ublížili. Sterilní voda prostá choroboplodných zárodků by vylučovala i život samotných ryb. Co ale způsobí, že se situace, někdy i velmi náhle, změní k horšímu? Všechny nemoci čekají na oslabení organismu, zvláště imunitního sytému, a protože mnoho věcí v jezírku se děje jen díky Vám, čekají na Vaši chybu. Spouštěčem je tedy většinou chyba chovatele.
Vyjmenujme ty nejčastější
Nejčastější zdravotní problémy ryb chovaných v jezírkách
Koi
Bakteriální nákazy
Virové nákazy
- Kapří neštovice (carp pox)
- Jiná onemocnění způsobená viry
Rakovina koi
Parazité
- Kapřivec rybí (argulus)
- Žábrohlísti (žaberní červi)
- Kožovec rybí (ichtyoftirióza)
- Brousilka rybí (trichodinóza)
Špatné parametry vody
Jelec jesen, amur, kaprovec čínský
Pro tyto druhy ryb platí to samé jako pro koi, s výjimkou bakteriálních a virových onemocnění, na které tyto druhy ryb, až na vzácné výjimky, v jezírkách netrpí.
Jeseteři, veslonos, vyza
Odolnost těchto druhů ryb vůči virovým nebo bakteriálním onemocněním je téměř stoprocentní. Nejvíce problémů jim působí nedostatek kyslíku a špatná kvalita vody v jezírku.
Nedostatek kyslíku
Špatná kvalita vody
Mimo nedostatku kyslíku, druhá nejčastější příčina problémů v chovu jeseterů. Většinou se jedná o čpavek (NH3), na jehož výskyt jsou tyto ryby daleko citlivější, než například koi. Čpavek je v jezírku téměř vždy spojený s překrmením ryb, takže s chybou chovatele.
Jak postupovat při podezření z bakteriální nákazy
Projevy většiny onemocnění se dosti podobají a pro laika je těžké určit, co způsobilo problémy jeho ryb. Přesto, pokud se domníváte, že by potíže mohly být zaviněny bakteriální nákazou nebo jste k témuž závěru dospěli po poradě s veterinářem nebo odbornou firmou, postupujte následovně.
Jak již bylo zmíněno nejvíce zasaženou rybu nebo rybu těsně po úhynu, co nejdříve doručte na SVÚ. Rybu nebo ryby přelovte do igelitového sáčku s trochou vody z jezírka. Pokud není možné je dopravit na SVÚ ihned, uchovejte je v chladničce, ne však v mrazáku. Na SVÚ Vám mohou udělat i podrobný test parametrů vody. Potřebujete k tomu skleněnou čistou láhev o objemu 1 l s vodou z Vašeho jezírka. Při vypisování žádanky o vyšetření uveďte, že mimo testu na bakterie a následného stanovaní jejich citlivosti na antibiotika, chcete provést také vyšetření na parazity - ověříte si tím jejich případný výskyt ve Vašem jezírku. Počítejte s tím, že vyšetření a stanovaní citlivosti trvá 3-5 dnů.
Co dále s výsledky z SVÚ?
O interpretaci výsledků vyšetření požádejte odbornou firmu nebo specializovaného veterináře. Protože citlivost bakterií na antibiotika se provádí pouze účinnou látkou, je potřeba nalézt konkrétní komerční léčivo, které tuto látku obsahuje. Veterinář Vám pomůže s nalezením vhodné formy antibiotika (injekční, tekuté nebo ve vodě rozpustné), aby bylo možné je namíchat na krmivo. Odborník také pomůže s určením délky doby podávání antibiotik.
Jak zřetelně vyplývá z celého článku, je pomoc profesionálů, ať už je to specializovaný veterinář nebo odborná firma, po zjištění onemocnění ryb ve Vašem jezírku zásadní a zcela nezbytná.
Seznam poboček SVÚ v ČR
Olomouc
Praha
Hradec Králové
České Budějovice
Brno
Jihlava
Liberec
Plzeň
Dále Vám vyšetření mohou provést v těchto zařízeních:
- Novopath s.r.o. veterinární patologie (Vrchlického 230, Čeperka)
Datum poslední revize a doplnění: