Takto umístěný a zapojený filtr vytváří s jezírkem dvě spojené nádoby, v nichž jsou výšky hladin, pokud je vypnuté čerpadlo, na stejné úrovni. Úroveň vodní hladiny je při vypnutém čerpadle v obou spojených nádobách, tzn. ve filtru i jezírku, cca 5 cm pod jejich horním okrajem. Široké potrubí, které propojuje tato dvě místa je pokud možno co nejkratší a jeho vedení je co nejméně komplikované (má co nejmenší počet kolen). Filtrační šachta, kterou je nutné pro filtr připravit, se tedy staví hned za nejhlubší částí jezírka a velmi často je jedna její stěna s jezírkem společná. Šachta je 1 m hluboká, stěny tvoří betonové tvarovky, podlaha je vybetonovaná a ideálně také vyspádovaná s možností odvodu nechtěné vody pro nenadálé události a pro odkalování filtru. Přes dno a stěnu jsou do šachty přivedeny vstupy z dnové vpusti a skimmeru. Hned za prostupem dovnitř šachty jsou tato dvě potrubí přivedená k podlaze a osazená regulačními šoupaty 110 mm. K trvalému uzavření přívodů ale slouží 2 šroubení 110 mm, která jsou namontovaná za tato dvě šoupata. Šroubení se uzavírají pomocí kolečka z nerezového plechu vloženého mezi dva díly šroubení.
Aby bylo možné vodu v jezírku cirkulovat i během zimního období, mohou se stěny i dno a poklop izolovat deskami z tvrzeného polystyrenu. Poklop filtrační šachty bývá často součástí mola a musí být v každém případě snadno odklopitelný. Nejlepším řešením je ocelový rám s dřevěným krytím, který odklápí hydraulika na dálkové ovládání.
Kolem filtru musí zůstat místo na obsluhu a čištění. Znamená to, že z přední strany s připojením a odkalovacími šoupaty zůstává 1 m volného prostoru, ze dvou bočních stran minimálně 0,5 m, zatímco zadní strana filtru je zpravidla přisunutá ke zdi šachty. Čerpadlo je umístěné mimo filtraci, na podlaze šachty a je na něj připojená redukovaná výtoková trubka filtru. Na stěně, předtím než vedení vody od čerpadla opustí filtrační šachtu, je nainstalovaná UV lampa. Po průchodu tělem lampy voda pod tlakem pokračuje těsně pod úrovní terénu na protější stranu jezírka, kde se co nejjednodušším způsobem vrací zpět do něj.
Tento systém sice splňuje požadavky na koupací jezírka, vhodný je také pro chov ryb, celkově ale nevýhody tohoto zapojení převyšují.
Výhody systému:
Nevýhody systému:
Příklady filtrů pro gravitační zapojení:
Čerpadlově zapojený filtr je umístěný nad úrovní terénu a hladiny vody v jezírku. Voda se do něj, na rozdíl od gravitačního zapojení, nedoplňuje sama, ale tlačí ji čerpadlo umístěné v čerpadlové šachtě.
Voda z jezírka je opět přiváděna ze dna dnovou vpustí a z hladiny skimmerem. Potrubí 110 mm propojuje tato dvě místa s čerpadlovou šachtou. Pro její umístění platí stejné podmínky jako pro filtrační šachtu u gravitačně zapojeného filtru - instaluje se co nejblíže nejhlubší části jezírka s dnovou vpustí a skimmerem. Propojovací potrubí nebo hadice jsou opět co nejkratší a co nejméně komplikované.
Z hlediska úrovní je voda v jezírku a prostřední komoře čerpadlové šachty cca 5 cm pod jejich horním okrajem při vypnutém čerpadle. Pokud začne čerpadlo z šachty odebírat vodu, tak se hladiny v šachtě a jezírku začnou dorovnávat (díky principu spojených nádob) a to vytvoří sání vody. Doplňování vody se reguluje šoupaty 110 mm, která jsou umístěná v první komoře šachty. Dno čerpadlové šachty je v hloubce 80 cm, což tlumí zvuk i vibrace a chrání přívody vody před poškozením mrazem.
Výtlaková hadice vedoucí od čerpadla je napojena na UV lampu, která bývá běžně umístěná na boční stěně filtrace. Voda se zbaví volné řasy a po zredukování průměru protéká jednotlivými komorami filtru. Pod komorový filtr je potřeba zhotovit jednoduchou betonovou desku, která zajistí trvalé, vodorovné podložení spodní části filtru.
Z filtru se voda vrací na protější stranu jezírka samospádem, proto hadice nebo potrubí nesmí proudění vody nijak omezovat. Výtokovou trubku filtrace o průměru 160 mm lze tedy případně zredukovat na maximálně 110 mm, ale ne méně. Vedení vody zpět do jezírka se u většiny čerpadlově zapojených filtrů pokládá pod terén a u jezírka z něj opět vychází. Toto vedení vody se spáduje tak, aby nejnižší místo bylo u filtrace a aby vracející se voda vtékala do jezírka nad jeho hladinou, ale pod úrovní výtokové trubky odvádějící vodu z filtru. V nejnižším místě tohoto „sifonu" v zemi je na potrubí nebo hadici připojená odbočka 110/50 s šoupětem, které na zimu odvodňuje vedení vody, aby nedošlo při mělkém uložení v terénu k poškození mrazem.
Výhody systému:
Nevýhody systému:
Příklady filtrů pro čerpadlové zapojení:
V tomto systému je voda výkonným čerpadlem tlačena do filtru, následně přes UV lampu zpět do jezírka. Tyto filtry jsou uzavřené, a proto mohou být umístěné kdekoliv, i pod úrovní vodní hladiny, což jiné filtry neumožňují. Vhodné pro fontány a vodní hry.
Výhody systému:
Nevýhody systému:
Příklady filtrů pro tlakové zapojení:
Datum poslední revize a doplnění: