V tomto článku vám pomůžeme vybrat tu správnou fólii pro zahradní jezírko.
Při rozhodování musíte zvážit, zda je pro Vás důležitější nízká cena, nebo dokonalý vzhled a funkčnost.
PVC fólie - nejpoužívanější
Hlavní výhodou je dobrá cena a možnost dokonalého svaření horkým vzduchem. Ať už se rozhodujete jezírko vyzdít nebo ho necháte pouze kopané, svařováním fólie přímo ve vašem jezírku dosáhnete hladkého povrchu bez záhybů a skladů, které jsou nejen nevzhledné, ale hlavně znemožňují správné fungování a údržbu.
Pro svařování se používá fólie v pásech o šířce 130 - 200 cm. Krytí jednotlivých dílů fólie přes sebe, je při svařování cca 8 cm. Zkušený izolatér vaří vlastně sváry dva. Nejprve vnitřní a poté venkovní, viditelný svár. K dokonalému přitlačení svařovaných dílů používá váleček a je-li práce dobře provedena, není už potřeba žádná zálivková hmota. Do svařování se sami rozhodně nepouštějte a raději přenechejte tuto práci zkušeným odborníkům - opravdu se to vyplatí. Jen profesionál ví, jak dosáhnout toho, aby materiály perfektně splynuly, ale aby zároveň nedošlo k jejich propálení. Není nic horšího, než hledat netěsnost v hotovém jezírku.
PVC jezírkové fólie se dají spojovat i lepením speciálním lepidlem. Pracovní postup lepení je však komplikovaný, takže se v praxi používá spíše k lepení menších záplat nebo na malé opravy.
Nejsnazší je zakoupení a pokládka celého dílu fólie, která se vyrábí v různých velikostech, až do šíře 12 m s délkou 25 m. Nevýhodou tohoto způsobu však zůstávají již zmiňované záhyby, které jsou nejen nevzhledné, ale zachycují nečistoty a tím brání filtrování i údržbě.
Tloušťka PVC jezírkové fólie
Ze zkušenosti doporučujeme nepoužívat fólii tenčí, než 1 mm. Velmi snadno se prodře, nedostatečná síla materiálu neumožňuje jejich svařování, velmi nízká je i jejich trvanlivost a hlavně mechanická odolnost. Obdobné je to i s podezřele levnými stavebními nebo univerzálními fóliemi. U těchto výrobků se nepočítá s delší životností a většinou mají pouze slabou odolnost vůči UV záření. Opravdu kvalitní PVC fólie s tloušťkou 1 - 1,5 mm a odpovídajícím UV filtrem, mají minimální životnost 20 let a výrobce u nich zaručuje jejich nezávadnost pro ryby a vodní organismy.
PVC jezírková fólie - prodej
Kaučukové fólie EPDM
Oproti jezírkovým fóliím vyrobeným z PVC, má kaučuková fólie delší životnost, výrobce uvádí 50 let. Fólie zůstává pružná i v zimě a právě její trvalá pružnost a protažitelnost je velkou výhodou u pokládky v chladném období, kdy je možné s ní pracovat i při teplotách nižších než 5°C. EPDM fólie se nesvařuje, spojuje se lepením za pomocí penetračního nátěru a oboustranně lepící vulkanizující pásky. Tato fólie se používá hlavně pro velké vodní plochy, např. golfová hřiště, rezervoáry, atd. My tyto fólie dodáváme v různých velikostech do max. šíře 15,25 m a délky do 30,5 m.
Kaučuková EPDM fólie - prodej
Pokládka velkých plachet z PVC a EPDM fólie
Nejprve do připraveného prostoru jezírka položte pásmo nebo provázek, který okopíruje jeho vnitřní profil, a to jak na šířku, tak na délku. Po natažení k oběma zjištěným mírám přidejte cca 1 m jako rezervu. Při nákupu fólie se musíte jedním rozměrem přizpůsobit nejbližší šířce navinuté role, druhý rozměr vám pak uřízneme na požadovanou délku. Vnitřní stěny jezírka pokryjte geotextilií. U kopaných jezírek se používá geotextilie 500 g, u vyzdívaných plně dostačuje geotextilie 300 g. Fólii nejprve rozviňte mimo obvod jezírka (pro tuto práci je ideální větší počet osob), přesuňte nad prostor jezírka, vycentrujte a položte na dno a stěny. S vyhlazováním začněte od středu dna a postupujte na všechny strany směrem ke stěnám a venkovnímu obvodu. Snažte se plochu vyhlazovat a pokud možno, odstraňovat vznikající záhyby a vlny. Totéž provádějte i při postupném napouštění jezírka vodou. Fólii ukončete vždy kolmo a ostře, optimálně její konec přivařte nebo přilepte k obrubníku, PP lemovce nebo jinému okraji pomocí poplastované ploché lišty. Kaučuková fólie se k ukončovacím prvkům nedá přivařit, ani přilepit penetračním nátěrem a vulkanizační páskou. Na přichycení okrajů k různým povrchům, včetně betonu, je nutné použít chloroprenové lepidlo.
Svařování PVC jezírkové fólie
Tento způsob pokládání PVC fólie je nejlepší, avšak nedoporučujeme cokoliv dopředu kupovat. Jelikož práci provádí odborná izolatérská firma, necháváme volbu fólie, geotextilie, poplastovaných lišt i všech ostatních prvků na ní. Izolatér nejlépe posoudí podle velikosti a členitosti Vašeho jezírka, jak široký návin fólie bude potřebovat a co dalšího k práci použít. Doporučujeme pouze trvat na svařování z PVC fólie tloušťky 1,5 mm.
Kamínková fólie
Používá se výlučně k dekorativním účelům, jako např. k maskování okrajů jezírka, potůčků, víka filtrace, a podobně.
Pokládání kamínkové fólie
Odmaštěné pásy fólie spojujeme s odmaštěným a očištěným podkladem bodově černým jezírkovým tmelem. Po aplikaci tmelu je dobré spojované plochy přitlačit k sobě a zatížit. Před napuštěním vody nechte přilepenou fólii 24 hodin zaschnout, tmel pod vodou vytvrdne také, ale trvá to podstatně déle.
Kamínková fólie - prodej
Geotextilie
Doporučujeme ji použít celoplošně pod jezírkovou fólii, jako ochranu před prorůstáním kořenů rostlin, ostrými kameny a hlodavci. Používá se i z vrchní strany, tam kde se v jezírku nachází štěrk a rostliny. Větší kameny se podkládají několika vrstvami geotextilie. Námi dodaná geotextilie je plně syntetická, což zajišťuje její dlouhou životnost. Šíře role je 2 m a při pokládání se přes sebe překrývá cca 15 cm. Pozor si dejte na levnou geotextílii z recyklátu. Ta vám bohužel shnije a nesplní svoji funkci. Dá se snadno "krájet" horkovzdušnou pistolí, pokud je suchá nebo nožem. Tam, kde pokládáte geotextilii jako vrstvu mezi kameny, nebo štěrkem a fólií uvnitř jezírka, nezapomeňte na její ukončení tak, aby nedošlo k odsávání vody z jezírka, tzv. „knotovým efektem“. Geotextilii je třeba zakrýt do 1 dne po uložení, vítr vám ji jinak odfoukne.
Geotextilie - prodej
Datum poslední revize a doplnění: