Takhle nějak probíhá spousta hovorů s našimi zákazníky během každé sezóny. Proč jim přesto nedoporučíme chemii na vyčištění sloupce vody?
Problémy s účinností UVC lamp u jezírek s již zelenou vodou
Může se stát, že ani po zapnutí nového přístroje nebo po výměně žárovek nedojde k vyčištění vodního sloupce od volné řasy. Voda v jezírku zůstává stále zelená.
Z hlediska UVC lampy to může být způsobeno tím, že její účinnost klesá zároveň s průhledností vody. Neprůhlednost vody může být způsobena jak mechanickým znečištěním (částečky mrtvé organické hmoty z usazenin, zviřovaný kal), tak i velkým množstvím jednobuněčné řasy, která způsobí zabarvení vody do zelena. Cože? Ale přece právě proti té se UVC lampy používají, tak by ji přece měly ničit! Ano, to je jistě pravda, ale ...
Odstranit z vodního sloupce zákal, který je způsobený mechanickými nečistotami dokáže během pár hodin, maximálně dnů správně zvolená filtrace. S neprůhledností způsobenou volnou řasou si poradí správně zvolený výkon UVC lampy. "Ale" z konce předchozího odstavce patří k začátku procesu likvidace řasy po spuštění UVC lampy u jezírka se zelenou vodou. Vše záleží na množství řasy ve vodním sloupci. Pokud se podaří lampu spustit v době, kdy je barva vody pouze nazelenalá, trvá obvykle cca 5 dnů do úplného vyčištění a perfektní průhlednosti. UVC záření totiž v těle lampy proniká celou vrstvou vody, která obtéká zářivku a řasa je likvidována v celé této přibližně 3 - 4 cm vrstvě vody.
I vizuálně perfektně vyčistěná a průhledná voda obsahuje volnou řasu, která ve vodním sloupci neustále narůstá. Voda zůstává průhledná jen díky neustálé cirkulaci přes UVC lampu a tomu, že jednobuněčná řasa začíná být viditelná jako zelená voda až při masivním přemnožení.
Jiná situace nastane, pokud je před spuštěním UVC lampy voda v jezírku již více nebo silně zelená. V tomto případě je průhlednost vody již tak nízká, že záření v těle UVC lampy dokáže proniknout a zlikvidovat řasu pouze ve vrstvě vody těsně obtékající trubici (cca 5 mm) se zářivkou. Řasu v této tenké vrstvě sice zničí, ale dále do ní neproniká a protože řasa v jezírku nepřetržitě narůstá, účinek lampy se nemusí vůbec projevit nebo se celý proces dostane do "rovnováhy".
Co tedy udělat při spuštění nové UVC lampy nebo UVC lampy s novými trubicemi, když je voda v jezírku již silně zelená? V těchto případech je nutné jednorázově naředit množství volné řasy ve vodním sloupci. Díky naředění pronikne záření dál do vrstvy vody, která obtéká zářivku, vyčistí větší objem protékající vody a neustálým provozem již udržuje požadovanou průhlednost. Naředění vody v jezírku, které umožní UVC zářivce prosvítit větší vrstvu vody se provádí vždy odstraněním vody s kalem, to znamená vyčištěním filtru, vysátím dna a štěrků, atd. Jednoduše tak, abyste odstranili vodu s nečistotami a teprve potom dopustili vodu čistou. Pouhé odstranění zelené vody a dopuštění vody čisté je málo účinné. Obměna vody se provádí zpravidla přibližně v objemu ⅓ vody v jezírku, u extrémně zeleného sloupce vody potom maximálně ½ objemu jezírka, a to pouze jednorázově, těsně před spuštěním UVC lampy.